0
0

توسعه ی کسب و کار و چرایی اهمیت آن

توسعه ی کسب و کار

گر به دنبال توسعه ی کسب و کار شخصی خود می باشید یا علاقه دارید در مورد کسب و کار و راه اندازی آن اطلاع کسب کنید، احتمالاً بارها کلمه توسعه کسب و کار را شنیده اید. همچنین ممکن است زمانی که در حال مطالعه در مورد کسب و کار های مختلف هستید، مدام این کلمه را ببینید و این سوال برایتان پیش بیاید که توسعه کسب و کار چیست؟


تاریخچه توسعه کسب و کار

در ابتدای قرن بیستم میلادی، مدرسه کسب و کار تاک اولین بار مفهوم مدیریت کسب و کار را در قالب یک رشته آموزشی مطرح کرد و اولین بار در سال ۱۹۰۸ میلادی دانشگاه هاروارد برای حل مسائل مدیریتی کشور در بازار رشته مدیریت کسب و کار Master of Business Administration یا همان MBA را به عنوان یک رشته دانشگاهی ایجاد کرد. البته تا حدود ۱۰ سال از این رشته استقبال چندانی نشد، تا اینکه در حدود سال ۱۹۳۰ میلادی، مدرسه های کسب و کار در آمریکا راه اندازی شد؛

 

 

 

مهمترین آنها مدرسه کسب و کار دانشگاه پنسیلوانیا بود. در تمام این مدت توسعه کسب و کار با کارآفرینی که مورد توجه اقتصاددانان بود پیوستگی زیادی داشت، که باعث شد در ابتدای دهه ۴۰ میلادی، ژوزف شومپیتر در نظریه توسعه اقتصادی، با نمایش نقش کارآفرینان در اقتصاد، توجه همه را به سمت علم مدیریت و توسعه کسب و کار جلب نماید

جلسه ی مدیریت و توسعه ی کسب و کار

توسعه کسب و کار چیست؟

توسعه کسب و کار با تمرکز بر ارزش آفرینی و با ایجاد ارتباط میان تولید کنندگان ارزش و مشتریان، به دنبال ایجاد ارزش پایدار و بلندمدت در راستای توسعه سازمانی و فردی می باشد. این علم با به کارگیری علوم، بازاریابی، استراتژی، ارتباطات، تکنولوژی و فناوری، تحقیق و توسعه، امور مالی، تجاری و اقتصادی سعی دارد زنجیره تولید ارزش را روز به روز گسترش داده و در مقابل خطرات و ریسک‌های ناشی از کسب و کارها را به حداقل برساند .


مدیریت و توسعه ی کسب و کار

چرا توسعه کسب و کار مهم است؟

تصور کنید دو فرد الف و ب که هر دو مهارت بالایی در آشپزی دارند، در شرایط همه گیری کرونا قصد راه اندازی کسب و کار شخصی و ایجاد درآمد برای خود را دارند. فرد الف تصمیم میگیرد تمام سرمایه خود را برای راه اندازی یک اغذیه فروشی هزینه کند؛ او ابتدا یک ملک برای کسب و کار خود تهیه کرده و سپس لوازم مورد نیاز کسب و کار خود را تهیه می کند و با دریافت مجوزات لازم در نهایت اغذیه فروشی خود را راه اندازی می کند. اما فرد ب با به کارگیری علم کسب و کار و تحلیل شرایط موجود، متناسب با نیازهای مخاطبان؛ تصمیم می گیرد مهارت خود را برای ارائه غذا به صورت ارسال اینترنتی به کار بگیرد.

 

 

 

هر دو این افراد پس از راه اندازی کسب و کار خود در طی روز کارهای نسبتاً مشابهی را انجام می دهند اما، فرد الف به دلیل شرایط بیماری موفق به فروش خوبی نشده و در نهایت مجبور می شود کسب و کار خود را تعطیل کند. در سمت مقابل فرد ب با تدوین استراتژی مناسب و بازاریابی خوب به فروش و موفقیت خوبی رسیده و تلاش می کند کسب و کار خود را گسترش دهد.

جلسه ی توسعه ی کسب و کار

توسعه کسب و کار در ایران

علم مدیریت کسب و کار از ابتدای دهه ۸۰ هجری شمسی وارد کشور شده و به شکل رشته دانشگاهی به صورت جدی و متمرکز فعالیت می‌کند. این علم امروزه مخاطبان بسیاری دارد و مشاهده می‌شود مسیر توسعه ی کسب و کار و اقتصاد کشور در سال های اخیر؛ با شکل گیری کسب و کارهای کوچک و بزرگ و استارتاپ ها، امروزه شکل جدیدی به خود گرفته است.

به عنوان نتیجه باید گفت امروزه افرادی می‌توانند به موفقیت دست پیدا کنند، که در این مسیر از علم توسعه کسب و کار برای توسعه فردی و موفقیت روز افزون خود استفاده کنند.

آیا این مطلب را می پسندید؟
اشتراک گذاری:
Zahra Zarali
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد توسعه ی کسب و کار و چرایی اهمیت آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.